BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Bakü ve Erivan'da halk, Dağlık Karabağ'daki çatışmalar için ne diyor?

Ermenistan ve Azerbaycan arasında statüsü anlaşmazlık konusu olan Dağlık Karabağ bölgesindeki şiddetli çatışmalar sürüyor. BBC Azerbaycanca ve ajanslar, Azerbaycan'ın başkenti Bakü ile Ermenistan'ın başkenti Erivan'da sokağın nabzını tuttu. Vatandaşlar çatışmalarla ilgili neler düşündüğünü anlattı.

 • Koronavirüs özel dosyası

  Covid-19 pandemisiyle ilgili dünyadan ve Türkiye'den son haberler, analizler ve incelemeler koronavirüs özel dosyamızda.

 • Dünya koronavirüs aşısına ne kadar yakın?

  Covid-19 salgınına karşı aşı üretme yarışı tüm dünyada sürüyor. Hemen her gün farklı kaynaklardan aşının sonbahar aylarında hazır olacağına dair haberler yayımlanıyor. Peki bu beklentiler ne kadar gerçekçi? Aşı geliştirme süreçleri ve potansiyel aşı adayları ne durumda?

 • Koronavirüs sözlüğü: Hangi terim ne anlama geliyor?

  Filyasyondan sürü bağışıklığına, koronavirüs günlük hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram kattı. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Merak ettiğiniz kavramların anlamlarına koronavirüs sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüs riski nerelerde yüksek?

  Dünya genelinde koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken Covid-19 kapmamak ve ikinci bir dalga oluşmasını önlemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini ve neler yapabileceğimizi bağışıklık uzmanı Erin Bromage’a sorduk.

 • Tek başına anne olmak: "Sen istiyorsun diye çocuğumu öldürmek durumunda değilim"

  Katre Kocabaş, yaklaşık 5 yıl önce hamile olduğunu öğrendi. Ancak erkek arkadaşı bebeği istemedi. Katre ise hem sağlık sorunlarına, hem maddi sıkıntılara hem de ailesinin kendisini yalnız bırakmasına rağmen "Sen istiyorsun diye çocuğumu öldürmek durumunda değilim" diyerek bebeği doğurmaya karar verdi. Kocabaş'la Türkiye'de bekar anne olmanın zorluklarını, dava sürecini konuştuk.

 • Diyarbakırlı trans bireyler anlatıyor: 'Ağır bedeller ödemek zorunda kalacağımın farkındayım'

  Diyarbakırlı bir grup LGBTİ birey, Türkiye'de ve bölgede LGBTİ birey olmanın zorluklarını BBC Türkçe'ye anlattı. Trans bireyler, meşakkatli, masraflı ve uzun zaman gerektiren bir ameliyat sürecinden geçiyor. En çok iş, barınma ve eğitimde zorluk yaşıyorlar. Hatice Kamer'in haberi.

 • Aramızda Kalmasın: Anneler lohusalık deneyimlerini anlatıyor

  Doğumdan sonra annenin fiziksel ve ruhsal olarak iyileştiği ve kendine geldiği 40 günlük sürece "lohusalık" deniyor. Bu süreç bazı annelerde 6-8 hafta kadar sürüyor, bu süre bazen daha da uzayabiliyor. Peki "post-partum" olarak da anılan lohusalık döneminde neler yaşanıyor? Yeni doğum yapmış annelere ve uzmanlara sorduk.

 • Aramızda Kalmasın: 'Ben de kürtaj oldum'

  Kürtaj konusu her gündeme geldiğinde birbirinden farklı fikirler ortaya atılıyor. Peki bu kararı alan kadınlar ne hissediyor? Kadınların kürtaj deneyimini onların kaleminden, hiçbir noktasına dokunmadan aktarıyoruz. Ece Göksedef'in haberi.

 • Aramızda Kalmasın: Erken menopoz 'söyledikleri kadar korkunç bir şey mi?'

  Aramızda Kalmasın'ın bu bölümünde erken menopoz var. Farklı ülkelerde değişiklik göstermekle birlikte, bir kadının adet döngüsünün 40-45 yaşlarından önce sona ermesi erken menopoz olarak tanımlanıyor. Peki bir kadının yumurtalarının, ortalamadan daha erken bir yaşta bitmesi bu kadınlara neler hissettiriyor, süreç nasıl geçiyor? 32 yaşında menopoza giren Pınar Mavi deneyimlerini BBC Türkçe için yazdı.

 • Aramızda Kalmasın: Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır? Yaptıran kadınlar ne diyor?

  Erken yaşlarda çocuk sahibi olmayan ya da olamayan kadınlar, yumurta dondurma işlemi sayesinde "anneliği erteleme" imkanı bulabiliyor. Peki bu işlem nasıl yapılıyor, yaptırmak için ideal yaş aralığı nedir? Türkiye'deki yasalar hangi durumlarda bu işleme izin veriyor, yaptıran kadınlar ne düşünüyor? Doktorlar ve yumurtalarını donduran kadınlar anlatıyor.

 • 'Kızlık zarımı diktirdim, toplum beni buna zorladı'

  BBC Türkçe'nin kadınların cinsel sağlığı ve sorunlarıyla ilgili hazırladığı "Aramızda Kalmasın" adlı serinin ilk bölümünde kızlık zarını diktiren bir kadın yaşadıklarını ve neden bu operasyonu yaptırdığını; uzmanlar da, kızlık zarının toplumda nasıl görüldüğünü ve ne gibi yanlış sembollere dönüştüğünü anlatıyor. Berza Şimşek'in haberi.

 • 'Vajinismus oldum, tedavisi nedir?'

  Aramızda Kalmasın serisinin bu bölümünde vajinismus var. Türkiye'de kadınların en sık yaşadığı cinsel sağlık sorunlarından biri olan vajinismus genellikle psikolojik nedenlere bağlanıyor. İlişkiye girememe durumu uzmanlara göre toplumda ve aile içinde paylaşılan yanlış bilgilere ve baskılardan kaynaklanıyor. Vajinismus nedir? Tedavisi nasıl oluyor?

Aşırı sağcı Proud Boys grubunu kınamaması tepki alan Trump: Kim olduklarını bilmiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat Partili Başkan Adayı Joe Biden ile yaptığı televizyon tartışmasında, aşırı sağcı bir grubu kınamamasının büyük tepki alması üzerine, dün "geri durun ve hazır bekleyin" diye seslendiği Proud Boys (Gururlu Çocuklar) adlı grubu bilmediğini savundu. Trump gruba geri durmaları ve polisin işini yapmasına izin vermeleri çağrısı yaptı.

Kahve hakkında bilinmeyen 12 gerçek

Bugün Dünya Kahve Günü. Dünya hiç bugünkü kadar kahveye düşkün olmamıştı. Etiyopya'dan çıktığına inanılan günümüzün vazgeçilmez içeceği hakkında bilmiyor olabileceğiniz 12 gerçeği derledik.

İtalya'da futbol maçlarına daha fazla seyirci alınması talebi reddedildi

İtalya'da Covid-19 salgını konusunda hükümete danışmanlık yapan Bilimsel-Teknik Heyet, futbol maçlarında stadyumlara yüzde 25 kapasite ile seyirci alınması talebini reddetti. İkinci bir karara kadar futbol maçları maksimum 1000 seyirci ile oynanmaya devam edecek. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

Facebook pilot uygulamaya başladı: Instagram, Messenger ve WhatsApp birbirine bağlanıyor

Facebook, sahibi olduğu uygulamalar Instagram, Messenger ve WhatsApp'ı birbirine bağlayarak platformlar arasında da mesajlaşmayı mümkün kılacak. Plan, sadece WhatsApp hesabı olanların, başka bir uygulama indirmek ya da uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda olmadan Instagram ve Messenger kullanıcılarına ya da bu uygulamalardan WhastApp'a mesaj gönderebilmesi fikrini temel alıyor.